Default Image Blossom Image

Administrative Staff

Executive Office

André Gremillet, Executive Director
Lynn Cameron, Executive Assistant
  

Artistic Administration
& Orchestra Management

Mark Williams, Chief Artistic Officer
Elle Henig, Artistic Planning Associate

Ilya Gidalevich, Artistic Administrator
Nicholas Ramsey, Artistic Planning Coordinator
Barb Bodemer, Driver

Orchestra Personnel

Carrie Marcantonio, Director
David Snyder, Manager
Elizabeth Carney, Personnel Assistant         

Chorus Office

Jill HarbaughManager of Choruses
Julie WeinerManager of Youth Choruses
   

Education & Community Engagement

Joan Katz Napoli, Senior Director

Sandra JonesManager, Education & Family Concerts
Mollibeth Cox, Manager, Community Learning Programs
Lauren GeneretteManager, Cleveland Orchestra Youth Orchestra
Sarah Lamb, Coordinator, Education & Community Programs
Austin Land, Artistic & Operations Coordinator, Youth Orchestra and Education Programs
        

Concert Operations
& Facilities Management

Julie Kim, Senior Director, Operations and Facilities
Laura ClellandFacilities Coordinator

Orchestra Operations

Julia Lin, Director of Operations
Amy Gill
Manager, Tour and Operations 
Christine Honolke, Associate Manager, Operations 

Stage

Joe Short, Stage Manager
Gil Gerity, Stagehand
John Riley, Stagehand
Don Verba, Stagehand
Dave Vacca, Stagehand

Concerts & Special Events

Jessica Norris, Manager
Kim Svenson, Associate Manager

Facilities

Nina Hose, Assistant Manager, Building Operations

Pete Wieneke, Lead Building Engineer
Robert Nock, Building Engineer
Jimmy Watt, Building Engineer
Christopher Downey, Building Engineer
Michael Evert, Relief Building Engineer

Shelia Baugh, Door Person
George Felder, Door Person
Michelle Williams, Door Person

Quinn Chambers, Hall Staff Lead
Steven Washington, Hall Staff Lead
Pauletta Hughes, Hall Staff Lead

Antonio Adamson, Hall Staff
Kervin Hinton, Hall Staff
Dwayne Johnson, Hall Staff
Jerome Kelley, Hall Staff
Darrell Simmons, Hall Staff
Dwayne Taylor, Hall Staff

Glynis Smith, Cleaning Person
Renee Pettway, Cleaning Person

Rolland Allen, Groundskeeper
                             

Marketing & Audience Engagement

Ross BinnieChief Brand Officer

Marketing & Audience Services

Julie Stapf, Senior Director of Marketing

Marketing & Sales

Jerry Golski, Sales Manager
Valerie Szepiwdycz, Marketing Manager
Carlo Claridad, Manager, Data Marketing & Analytics
David Szekeres, Senior Manager, Design & Publications
James Della Santina, Manager, Marketing & Graphic Design

Digital Marketing

Ryan Buckley, Assistant Director, Digital Marketing

Patron Services

Robert Phillips, Director of Customer Experience
Adam Clemens
House Manager
Patricia Fernberg, Associate House Manager

Deborah Pettus-Bey, Sales Associate
Ellen Cubberley, Sales Associate

Ticket Services

Tim Gaines, Ticket Services Manager
Joan Eppich, Associate Manager
Carrie Felder, Assistant Manager

Cindy Adams, Customer Service Representative
Monica Berens, Customer Service Representative
Larry Parsons, Customer Service Representative
Randy Yost, Customer Service Representative

Mary Ellen Snyder, Ticketing Service Representative
Sharon Matovich, Ticketing Service Representative
Cedric Lewis, Ticketing Service Representative

Facility Sales

Bob Bellamy, Manager, Facility Sales, Severance Hall

Public Relations

Justin Holden, Director, Public Relations
Rebecca Calkin, Media Relations Manager
Michael Ritzert, Editorial and Media Relations Coordinator

Archives

Andria Hoy, Archivist
Deborah Hefling, Assistant Archivist

Program Book

Eric Sellen, Editor
    

Philanthropy & Advancement

Abby Mitchell, Chief Development Officer
Allie Denham, Senior Development Associate

Emily Thome, Senior Director of Development
Rachel Lappen, Senior Director of Development
Cassandra O'Shea, Development Communications Manager
Carey Skinner, Campaign Associate

Leadership and Individual Giving

Elizabeth Arnett, Director of Annual Giving
Em Ezell, Annual Giving Officer
Moneeb Iqbal, Annual Giving Officer
Brian Deeds, Individual Giving Manager

Laurie Burman, Major Gift Officer
Carolyn Teter, Major Gift Officer

Legacy Giving

Dave Stokley, Legacy Giving Officer
Yvette Hanzel, Development Associate

Development Stewardship, Volunteer Programs, & Events

Jill Robinson, Director
Margaret Gautier, Coordinator
Lori Cohen, Community Leadership Liaison
Sarah Jessie, Development Associate

Development Operations

Mark Halford, Manager, Development Data
Jessica Albright, Development Database Coordinator
   
              
  

Finance & Administration

James E. MengerChief Financial Officer
Shirley RundoAdministrative Assistant

Janice Brennan, Controller
Barbara S. SnyderAccounting Manager
Carolann OravecPayroll Manager
Christina Dutkovic, Accounting Associate

Human Resources

Judy MurphyDirector, Human Resources
Ruth Mercer, Human Resources Manager
Lisa SanedaHuman Resources Associate

Information Technology

David VivinoDirector, Information Technology
Randy Conn, Database Analyst
Theresa HendersonNetwork Administrator

Mailroom

Jim HiltonMailroom Supervisor
Delores Perry, Mailroom Clerk